SUPanje, (Stand up Paddleboarding oz. stoječe veslanje na deski) postaja vedno bolj priljubljeno. Za SUP začetnike smo pripravili 5 korakov za uspešno SUPanje, ob upoštevanju katerih se boste izognili začetniškim napakam in ne boste med tistimi, ki zaradi močnega »muskelfibra« ali začetnih neuspehov obupajo.
1. Korak: IZBIRA PRAVE OPREME za SUPanje:
- SUP desko izberite glede na svojo višino in težo; višji in težji kot ste, daljša, predvsem pa širša naj bo deska; širina SUP-a je namreč tista, ki vam zagotavlja večjo stabilnost in boljši in lažji začetek. Primer ustrezne deske za supanje je SharkSUP Lemon Shark 10'0'' .
- SUP veslo naj bo po dolžini nastavljivo; dolžino nastavite na 15-20 cm več od vaše telesne višine. Ponudbo vesel lahko preverite na http://www.wasup.si/sup-vesla .
- Zaščita pred soncem; sončna očala, krema, kapa, zaščitna oblačila, ne pozabite niti na hidracijo; zdravje naj bo na prvem mestu.
Za več informacij glede izbire primerne opreme obiščite naš prodajni salon na Tržaški 222 , na Dolgem mostu v Ljubljani, v stavbi Arcadia Lightwear, kjer nudimo tudi možnost najema in izposoje SUPov.
2. Korak: DVIG NA SUP:
Za lažji začetek, izberite primerno (mirno) vodo, ki ima stojno globino.
- Povzpnite se s koleni na sredino deske (tam, kjer je ročaj).
- Napravite nekaj zavesljajev na kolenih.
- Ko ste vzpostavili ravnotežje na kolenih, med počasnim premikanjem SUPa naprej, položite veslo pred sebe, pravokotno na desko, z rokami se oprite nanj in vstanite; stopala morajo biti na sredini deske.
Postopek dviga na SUP po padcu z njega si lahko ogledate tudi na videu
3. Korak: RAVNOTEŽJE:
Za uspešno SUPanje je bistven dober ravnotežni položaj. Ob upoštevanju naslednjih napotkov boste hitreje in lažje na deski vstali in tudi obstali:
- Stojte na sredini deske, tam kjer je ročaj; s tem zagotavljate, da deska plosko leži na vodi (ne tone s sprednjim ali zadnjim koncem).
- Noge držite v širini ramen, stopala obrnjena rahlo navzven, teža je enakomerno razporejena na obe nogi, v centru.
- Kolena so rahlo pokrčena; v bolj nemirni vodi delujejo kot amortizerji.
- Boki so uravnoteženi nad koleni.
- Pogled je usmerjen naravnost naprej.
4. Korak: PRAVILNO DRŽANJE VESLA:
Veslo je vaša tretja oporna točka, ki vam lahko pomaga ob morebitni izgubi ravnotežja, zato je pomembno, da ga znate pravilno uporabiti.
- Veslo vedno držite z obema rokama.
- Če začnete izgubljati ravnotežje, se znižajte in z veslom v vodi poskušajte ponovno vzpostaviti ravnotežje; nižje ko boste in bolj ko boste dali veslo v stran, lažje bo.
- Veslo obrnite tako, da je lopatica zapognjena v smeri nosa SUP deske (naprej).
5. Korak: PRAVILEN ZAVESLJAJ NAPREJ:
Ko ste uspeli vzpostaviti in obdržati ravnotežje na SUPu in v roki pravilno držite veslo, vas od uspešnega in udobnega SUPanja loči le še pravilen zavesljaj. Takšen, ki vam bo zagotovil največjo moč in hitrost, z najmanj vložene energije. Pri tem morate upoštevati:
- Roke so samo vzvod naše moči, glavna moč zavesljaja izhaja iz večjih in močnejših mišic hrbta in trebuha.
- Ramena so povezava med veslom in hrbtnimi mišicami; biti morajo sproščena; z odpiranjem prsnega koša in usmerjanjem spodnje rame naprej in zgornje nazaj omogočite daljši zamah.
- Veslo, z lopatico pravokotno na smer premikanja, porinite v vodo, nato pa, z rotacijo bokov in ramen, sebe in SUP povlecite naprej (kot pri smučarskem teku, ko po vbodu palice sebe porinemo naprej, ne palice nazaj).
- Za dvig vesla iz vode, zapestje spodnje roke in palec zgornje roke zavrtite naprej.
- Pri veslanju si zapomnite predvsem: Manj kot boste špricali, manj boste »švicali«.
Video s prikazom pravilne tehnike zavesljaja naprej si lahko ogledate tu
Verjamemo, da boste ob upoštevanju tih 5 korakov v SUPanju uživali in postali del naše velike družine.